Kominy i kominki e-kominki.org

From the Blog

oszczędzanie na ogrzewaniu

Porównanie kosztów ogrzewania

Ogrzewanie to jedna z najwyższych pozycji w budżecie domowym, a jeśli tak to warto poważnie zastanowić się nad wyborem jego sposobu. Jeśli jesteśmy na etapie planowania budowy to na pewno warto zainteresować się technologią budowania domów pasywnych, która pomoże w przyszłości ograniczyć koszt ogrzewania.

Za wygodę trzeba zapłacić

Najmniej kłopotliwym, ale również najdroższym jest ogrzewanie elektryczne, sprawdza się jednak tam, gdzie ogrzewanie jest używane sporadycznie lub w sytuacjach nadzwyczajnych, w pozostałych przypadkach może to być naprawdę ekstremalny koszt. Energia elektryczna jest droga i w ostatnich latach jej cena systematycznie rośnie. Dlatego jeśli zależy nam na ograniczaniu kosztów ogrzewania i mamy taką możliwość, to powinniśmy szukać innych sposobów na ogrzewanie mieszkania czy domu.

Ogrzewanie gazowe – czy jest bezpieczne?

Bardziej kłopotliwy, ale również sporo tańszy w eksploatacji jest gaz ziemny czy butlowy. Oba mają zalety i wady a suma summarum koszt jest porównywalny. Jeszcze kilka lat temu konkurował z nimi olej opałowy, ale rosnące ceny paliwa i wysoki koszt pieców oraz infrastruktury koniecznej do jego eksploatacji zmarginalizował jego znaczenie. Kotły do ogrzewania gazowego są dosyć drogie, a wśród społeczeństwa funkcjonuje opinia, że jest to niebezpieczna metoda ogrzewania (ale na prawdę niebezpieczne są stare i nieserwisowane kotły gazowe, z których wydobywa się śmiercionośny czad)

Popularne paliwa do ogrzewania

Kolejną grupą mediów są paliwa stałe: węgiel i pochodne oraz biomasa (ziarno, pellet, brykiet itp. ) Oczywiście te paliwa mają szereg wad, ale są z kolei najtańsze i łatwo dostępne.

Piece na miał

Miał jest tak naprawdę frakcją odpadową węgla i kilkanaście lat temu był często dostępny za bezcen. Po wykorzystaniu w konstrukcjach pieców CO wymuszonego obiegu powietrza i górnego spalania ten stan szybko się zmienił. W chwili obecnej cena tony miału waha się od 480 do 650zł (w zależności od kaloryczności i pochodzenia), co stanowi około 70% ceny węgla, mimo to paliwo takie jest atrakcyjne cenowo. Oczywiście trzeba zakupić odpowiedni piec, najlepiej z automatycznym sterowaniem – w tańszej wersji lub automatycznym podajnikiem i sterowaniem, w wersji droższej. Funkcjonują różne rozwiązania tych problemów, jest wielu producentów a rozpiętość cen jest przeogromna. Przykładowo kocioł miałowy dobrany do budynku o powierzchni 150 m2 może kosztować od 1800 do 12 000zł, te najdroższe wersje są bardzo rozbudowane i mogą funkcjonować w sposób bardzo płynny, prawie bezobsługowy. Kluczowe znaczenie ma zakup dobrej jakości miału, o wysokiej kaloryczności i małej zawartości popiołu. Wadami kotłów opalanych miałem jest konieczność obsługi, czyszczenia i usuwanie popiołu, a także wymóg posiadania odpowiedniej wielkości miejsca do przechowywania opału. W momencie rozpalania intensywne dymienie i brudząca sadza mogą być problemem, szczególnie przy złej budowie lub niedostatecznej wysokości komina. Z początku obsługa pieca może wydawać się skomplikowana, ale po kilku dniach wszystko wydaje się prostsze, a stałopalność nawet w najprostszych urządzeniach waha się od 16 do 72 godzin. Niektórzy producenci podają znacznie większe wartości, ale to raczej pobożne życzenia niż rzeczywistość. Podobnie rzecz się ma z przechowywaniem miału, jest dostępny w workach po ok. 25 – 33kg, dzięki czemu można łatwo go układać i przechowywać, dostawcy oferują dowóz nawet w niewielkich ilościach przez cały sezon grzewczy. Palenie miałem jest wydajnym i najpopularniejszym sposobem ogrzewania w polskich domach.

Ogrzewanie kominkowe

Niezależnie od tego jaki sposób ogrzewania domu wybierzemy warto zapewnić sobie alternatywne, wspomagające źródła ciepła. Idealnym rozwiązaniem jest kominek. Może to być kominek z płaszczem wodnym, lub też z systemem DGP (dystrubucji gorącego powietrza). Taki sposób ogrzewania ma pewne wady, jednak na pewno pomoże odciążyć główny system dostarczania ciepła a co za tym idzie zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Przed podjęciem decyzji o wyborze sposobu doprowadzania ciepła warto zastanowić się nad najbardziej optymalnym i ekonomicznym rozwiązaniem, dopasowanym do indywidualnych potrzeb.

Have your say