Kominy i kominki e-kominki.org

Wkłady kominkowe powietrzne

Wkłady kominkowe powietrzne. Duże, małe, z wkładem z szamotu czy bez?

Na chwilę zanim zdecydujesz się na zakup wkładu kominkowego powinieneś wiedzieć, że poza gabarytami i samą estetyką wykonania, kluczowe znaczenie odgrywają także: materiał z jakiego wykonano korpus i front, moc, wyposażenie oraz sposób otwierania drzwiczek.

Różnice między wkładami powietrznymi i z płaszczami wodnymi są zasadnicze

Zasadniczą różnicą, jakie dzielą wkłady kominkowe powietrzne oraz wkłady kominkowe z płaszczami wodnymi jest fakt, że te pierwsze są przystosowane do pracy wyłącznie z powietrznym systemem ogrzewania i w żaden sposób nie można podłączyć ich do centralnego ogrzewania wodnego. Obieg powietrza w takim wkładzie (na przykładzie wkładu kominkowego ZIBI firmy Kratki) prezentujemy poniżej:

wkład kominkowy powietrzny - schemat działania

Z tego też względu wkłady powietrzne stosuje się w tych domach i pomieszczeniach, gdzie użytkownicy korzystają z kominka tylko okazjonalnie, np. podczas zimowych wieczorów do stworzenia niepowtarzalnego klimatu.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego typu wkłady pełniły także funkcje grzewcze, jednak ze względu na swoją konstrukcję – ich moc i wydajność utrzymują się na relatywnie niskim poziomie.

Prostsza budowa „kominka”, mniej awaryjna konstrukcja

Wkłady kominkowe powietrzne są znacznie prostsze od tych z płaszczami wodnymi, a co za tym idzie – nie sprawiają żadnych trudności eksploatacyjnych; są także znacznie tańsze w zakupie. Poniżej prezentujemy wkład kominkowy firmy Lechma (z szybą typu „pryzma”)

wkład kominkowy powietrzny lechma

Kominki, które podłącza się do centralnego ogrzewania wymagają większego zaangażowania na etapie łączenia instalacji, a ich moc grzewcza jest i tak na tyle niewielka, że trudno mówić o satysfakcjonującej efektywności cieplnej przy ogrzewaniu domu jednorodzinnego z kilkoma lub kilkunastoma pomieszczeniami użytkowymi.

W efekcie, łączy się je i tak z tradycyjnymi źródłami ciepła w domu, a w tym:

  • kotłami olejowymi
  • kotłami gazowymi
  • kotłami węglowymi

Co ważne, o ile ewentualna naprawa podstawowego wkładu powietrznego nie jest ani specjalnie skomplikowana, ani kosztowna, to serwisowanie systemu ze zintegrowanym systemem wodnym będziesz musiał zostawić specjalistom.

Wkłady bez płaszczy wodnych są tańsze o 30-40%

Warto podkreślić, że o ile wkłady kominkowe tradycyjne (powietrzne) to koszt w zakresie od około 2,000 złotych za modele wykonane ze stali do 6,000 złotych za najlepiej wyposażone, żeliwne egzemplarze, o tyle wkłady z płaszczami wodnymi są wydatkiem rzędu przynajmniej 4,000 – 5,000 złotych do nawet 7,000 – 9,000 złotych.

Sposób rozprowadzania ciepła

Przy wkładach powietrznych ciepło może być rozprowadzane na 1 z 3 sposobów:

  • bezpośrednio (ogrzewane tylko to pomieszczenie, w którym zamontowano kominek)
  • grawitacyjnie
  • mechanicznie

Ciepło rozprowadzane bezpośrednio

Zimne powietrze trafia pod palenisko (opcjonalnie także bezpośrednio do komory spalania), ogrzewa się i trafia do pomieszczenia przez system wywietrzników, jakie instaluje się w materiale okrywającym czopuch oraz sam front (ogrzaną szybę).

Ciepło rozprowadzane grawitacyjnie i mechanicznie

Wkłady kominkowe mogą rozprowadzać ciepło także grawitacyjnie i mechanicznie. Oczywiście pod warunkiem, że producent przewidział możliwość instalacji rur rozprowadzających powietrze.

Ogrzane przez palenisko powietrze będzie unoszone swobodnie do wysokości kilku metrów, na ogół nie wyżej niż do pierwszego piętra, co oznacza, że jeśli chcesz przetransportować je jeszcze wyżej i dalej, niezbędne będzie doposażenie systemu w mechaniczną cyrkulację powietrza we własnym zakresie lub zakup wkładu już wyposażonego w wentylatory (przykładem tego typu wkładu jest m.in. model Atena 12).

Rodzaj materiału z jakiego wykonano wkład nie jest bez znaczenia

Pamiętaj, że jednym z kryteriów, które powinieneś wziąć pod uwagę na etapie wyboru wkładu kominkowego jest sam materiał, jaki producent wykorzystał do budowy frontu i korpusu.

W sprzedaży znajdziesz produkty wykonane:

  • Z żeliwa: wkłady żeliwne są droższe od stalowych, ale za to znacznie bardziej wytrzymałe na wysokie temperatury (nie korodują). Wolniej się nagrzewają i wychładzają. Charakteryzują się też ponadprzeciętną odpornością na uszkodzenia mechaniczne i regularną eksploatację.
  • Ze stali: wkłady ze stali są tańsze, ale wraz z upływem czasu stają się podatne na korozję. Jednocześnie łatwiejsze na etapie instalacji (nieporównywalnie niższa masa własna w porównaniu do żeliwa). Równie szybko nagrzewają się i wychładzają.

Wyłożenia ceramiczne do wkładów powietrznych

We wkładach powietrznych stosuje się wyłożenia ceramiczne typu Acumotte, które ze skutecznie akumulują ciepło, a co za tym idzie ograniczają straty energetyczne od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu proc. w zależności od rodzaju paliwa.

Standardowe wyposażenie wkładów powietrznych

Poza omówionymi przez nas, podstawowymi kryteriami wyboru wkładów kominkowych powietrznych kluczowe znaczenie ma także wyposażenie dodatkowe, do którego zaliczamy m.in.

  • szyby boczne dzielone (w standardzie na ogół 1 szyba)
  • deflektory uskuteczniające proces spalania
  • złożone systemy napowietrzania o kilku różnych źródłach
  • kurtyny powietrzne (w standardzie na ogół szyby pokryte tlenkami metali)
  • a także wiele innych, jak m.in. drzwi z zamkniętego profilu, regulowany wylot spalin

Zanim zdecydujesz się na zakup wkładu kominkowego powietrznego sprawdź także jego moc nominalną wyrażoną w kW, masę własną, poziom emisji dwutlenku węgla, a także rodzaj paliwa, jakim może być zasilany ((najczęściej: węgiel, brykiet i drewno).

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem, który oferuje sprzedaż kominków, oraz fachowe doradztwo przy ich wyborze:

kominex