Kominy i kominki e-kominki.org

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Czy rzeczywiście funkcjonalne?

Wkłady kominkowe z płaszczami wodnymi są co prawda bardziej skomplikowane pod względem konstrukcyjnym od typowych wkładów powietrznych, to jednak – w domach jednorodzinnych spełniają przynajmniej dwie funkcje: estetyczną i grzewczą.

Różnice w budowie: wkład z płaszczem wodnym i bez

Wkłady z płaszczem wodnym są dość skomplikowanymi konstrukcjami, które mimo że cieszą się  dużą popularnością w nowoczesnych domach jednorodzinnych, to mają też spore grono przeciwników. Od wkładów powietrznych różnią się przede wszystkim sposobem zagospodarowania energią. Ciepło akumulowane w komorze spalania wkładu powietrznego jest przekazywane przede wszystkim do tego samego pomieszczenia, w którym zainstalowano kominek. Istnieją także rozwiązania alternatywne pod postacią wkładów przystosowanych do instalacji rozpraszających ciepło po domu grawitacyjnie i mechanicznie, to nie da się ukryć, że znaczna część ciepła jest zwyczajnie usuwana przez komin.

Tyle w teorii, bo w praktyce wkłady z płaszczami wodnymi są jednak nieporównywalnie droższe na etapie zakupu i wdrożenia, a także późniejszej eksploatacji (serwisowania).

Płaszcz wodny, czyli co?

Sam płaszcz wodny we wkładzie kominkowym to nic innego jak wypełniony wodą odbiornik ciepła, który zakumulowaną energię oddaje do przyłącza instalacji centralnego ogrzewania.

Kominek wyposażony we wkład z płaszczem wodnym wizualnie niczym nie różni się od tego powietrznego; może być równie solidnie wykonany, przejrzysty i wyposażony w nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Instalację kominka z płaszczem wodnym planuj na etapie budowy domu

W przeciwieństwie do kominków z wkładami powietrznymi, instalacja kominka z płaszczem wodnym powinna być poprzedzona kompletnym projektem i ujęta przez architekta i to nie tylko ze względów finansowych, ale i bezpieczeństwa.

Paliwem powinno być dobrze wysuszone drewno liściaste

Ze względu na swoją budowę, w kominkach wyposażonych we wkład z płaszczem wodnym pali się przede wszystkim drewnem pochodzenia drzew liściastych i to tego wysokogatunkowego, tj. poddanego procesowi suszenia.

Należałoby wykluczyć jakiekolwiek inne paliwa, a w tym m.in. brykiet * lub węgiel.

* Uwaga: w sprzedaży znajdziesz co prawda kominki, w których będziesz mógł palić brykietem węgla brunatnego, ale jest to rozwiązanie mało optymalne i przez producentów taktowane wyłącznie jako alternatywę, a nie podstawowe paliwo.

Kominek z płaszczem trudno taktować za podstawowe źródło ciepła

Nawet najlepsze, bogato wyposażone i starannie wykończone kominki z płaszczami wodnymi trudno traktować za podstawowe źródło ciepła w domu. Mimo że wkłady przystosowane do nagrzewania wody mogą mieć moc nominalną na poziomie 25-30 kW i większą, to w okresie jesienno-zimowym musiałyby być cały czas zasilane tak, aby nie doszło do zamarznięcia rur grzewczych i uszkodzenia całej instalacji.

Czy wiesz, że? Kominki z płaszczami wodnymi powinny być regularnie doglądane pod względem technicznym i możliwie często czyszczone. Ze względu na swoją budowę, szyby w kominkach z płaszczami nieco szybciej pokrywają się smolistą sadzą.

Z kolei drewno spala się znacznie szybciej np. od węgla, koksu oraz innych paliw stałych, co oznacza, że takiego kominka trzeba regularnie doglądać (w zależności od temperatur także nocą).

W efekcie kominki z płaszczami wodnymi traktuje się raczej jako alternatywne, a nie podstawowe źródło ciepła i łączy się je kotłami centralnego ogrzewania.

Jakie są koszty instalacji kominka z płaszczem wodnym?

Na standardowy kominek z płaszczem wodnym składają się:

  • wkład kominkowy,
  • urządzenie sterujące,
  • zawór i siłownik zaworu,
  • pompa z obudową,
  • elementy instalacyjne do przyłączenia kominka do centralnego ogrzewania,
  • otwarte naczynie wyrównawcze,
  • wężownica schładzająca,
  • tzw. zasobnik buforowy.

Warto zaznaczyć, że o ile sam wkład kominkowy jest średnio o 30 do 40% droższy w porównaniu do podobnego wkładu powietrznego i zapłacisz za niego w zakresie od 4,000 do 10,000 złotych, to wszystkie wypunktowane przez nas podzespoły to przynajmniej kolejnych kilka tys. złotych.

W efekcie można przyjąć, że kompletny, gotowy do użytkowania kominek z wkładem wodnym sięga przeciętnie 15,000-20,000 złotych. Wiele zależy także od tego, jakie będą ostateczne koszty wdrożeniowe za pracę specjalistów.

Do pozostałych kosztów należałoby dodać także akcesoria do kominka, a w tym m.in. montaż urządzeń podtrzymujących zasilanie prądem np. pod postacią UPS’a. Dlaczego? Częste i długotrwałe zaniki w sieci mogą być powodem, dla którego temperatura wody będzie gwałtownie rosła, a to z kolei grozi ryzykiem uszkodzenia całej instalacji. Niedziałająca pompa, która odpowiada za cyrkulację wody w układzie zamkniętym to poważny problem.